Ulga na innowacyjnych pracowników – kiedy można ją stosować

Ulga na innowacyjnych pracowników – kiedy można ją stosować

Ulga na innowacyjnych pracowników to bardzo ciekawy instrument, pozwalający na uzyskiwanie oszczędności podatkowych również przez podmioty, który poniosły za rok podatkowy stratę albo osiągnęły dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie przepisów w zakresie ulgi B+R.

Ulga na innowacyjnych może być stosowana przez podatników, którzy w składnej deklaracji na potrzeby podatku dochodowego nie odliczyli od podstawy opodatkowania pełnej kwoty kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R, gdyż:

  • ponieśli stratę, albo
  • wysokość przysługującego odliczenia była wyższa niż kwota osiągniętego dochodu.

W przypadku takich podatników istnieje możliwość korzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników, która pozwala na efektywne wykorzystanie kosztów kwalifikowanych i uzyskanie oszczędności nie na podatku dochodowym na poziomie podatnika lecz na PIT od wynagrodzeń pracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe.

Mechanizm polega na możliwości zatrzymania przez pracodawcę zaliczek na PIT potrąconych od wynagrodzeń zatrudnionych osób, pozostawione w kasie firmy, nie stanowią przychodu i mogą być dowolnie wykorzystane. Jednocześnie, korzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników nie wpływa na sposób rozliczania wynagrodzeń i nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem.

Forma zatrudnienia i czas pracy

Z ulgi na innowacyjnych pracowników można korzystać przede wszystkim w odniesieniu do zaliczek na PIT od wynagrodzeń zatrudnionych osób, osiągających przychody z tytułu:

  • stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego;
  • wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;
  • praw autorskich.

Co bardzo ważne, muszą to być osoby bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:

  • pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub
  • przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.

W interpretacji indywidualnej z dnia 24 maja 2024 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.180.2024.1.MR1), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że ogólny czas pracy powinien obejmować również okresy urlopu i zwolnień lekarskich, a więc nie tylko czas, w jakim pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy.

Wysokość ulgi na innowacyjnych pracowników

Limit oszczędności możliwych do uzyskania zależy od kwoty nieodliczonych kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R oraz stawki podatku dochodowego właściwej dla podatnika w danym roku. Przykładowo, jeżeli nieodliczona kwota kosztów kwalifikowanych wynosi 1 mln zł i właściwa dla podatnika stawka podatku dochodowego w danym roku to 19%, wówczas maksymalna kwota ulgi do wykorzystania wynosi 190 tys. zł.

Warto zwrócić uwagę, że prawo zatrzymania zaliczki dotyczy całej jej kwoty, niezależnie np. od tego, czy pracownik poświęca 100% ogólnego czasu pracy na realizację prac badawczo-rozwojowych, czy jedynie 50%.

Okres korzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uprawnienie do korzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.

Biorąc pod uwagę taką treść przepisów można mieć uzasadnione wątpliwości, w stosunku do których zaliczek po raz pierwszy podatnicy mają faktyczną możliwość korzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników.

W tym zakresie istnieją co najmniej dwie opcje:

  • – w stosunku do zaliczek należnych od wynagrodzenia za okres przypadający po złożeniu deklaracji,
  • – w stosunku do zaliczek potrąconych po złożeniu deklaracji.

W mojej ocenie istnieje jeszcze trzeci wariant, tj. w stosunku do zaliczki, której termin płatności przypada po złożeniu deklaracji przez podatnika.

Należy zdecydowanie podkreślić, że przepisy nie precyzują tej kwestii w żaden sposób, co znajduje niestety odzwierciedlenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnie 20 września 2023 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.443.2023.1.MR1) znajdujemy stanowisko, zgodnie z którym prawo do skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników przysługuje po razy pierwszy w zakresie zaliczek uiszczanych w miesiącu następującym bezpośrednio po miesiącu złożenia zeznania (nawet jeśli dotyczą one wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym złożono zeznanie).

Bardziej rygorystyczne można znaleźć w interpretacji indywidualnej z dnia 21 sierpnia 2024 r. (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.293.2024.4.JG), zgodnie z którą „(…) ulgą będą objęte zaliczki począwszy od zaliczek pobranych w następnym miesiącu po złożeniu zeznania, a nie zaliczek, których termin przekazania na rachunek urzędu skarbowego przypada do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu złożenia zeznania”. W uzasadnieniu tej interpretacji organ podatkowy wskazał, że:

„Z ulgi na innowacyjnych pracowników wynika również, że ww. ulga uprawnia wyłącznie do zwolnienia podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (pełniącego rolę płatnika zaliczek oraz zryczałtowanego podatku) z obowiązku wpłaty pobranych środków z wynagrodzeń świadczeń pracowników. Tym samym, odwołuje się ona do konkretnej zaliczki (pobranej w miesiącu przypadającym bezpośrednio po złożeniu zeznania), ustanawiając wyraźną granicę, które zaliczki mogą podlegać pomniejszeniu, a które nie mogą być pomniejszone w ramach wskazanej ulgi”.

W mojej ocenie trudno zgodzić się z taką interpretacją, gdyż właściwy przepis wskazuje, że podatnik „może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek”. Prawo do pomniejszenia dotyczy więc zaliczek przekazywanych na rachunek urzędu skarbowego i odnosi się do tego konkretnego momentu w czasie, czyli przekazania zaliczek, a nie pobrania zaliczek. Posługując się konsekwentnie taką wykładnią, prawo do skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników dotyczyłoby po raz pierwszy w danym roku zaliczek, które są płatne w terminie przypadającym po złożeniu deklaracji przez podatnika.

Jakub Makarewicz

Jakub Makarewicz

Partner | Doradca podatkowy

T: +48 601 190 020
E: jakub.makarewicz@wmcg.pl