Ulga B+R pozwala przedsiębiorcom na korzystanie z dodatkowego odliczenia wydatków ponoszonych na prace badawczo-rozwojowe. Dzięki temu mechanizmowi znacząco obniżyć podatek dochodowy do zapłaty, a w wielu przypadkach także odzyskać podatek nadpłacony za kilka ostatnich lat.
Kto może skorzystać z ulgi B+R?
Z ulgi B+R mogą korzystać firmy prowadzące prace badawczo-rozwojowe, czyli pracujące nad nowymi lub ulepszonymi rozwiązaniami. Dotyczy to zarówno prac nad produktami (np. nowe lub ulepszone oprogramowanie, modyfikacje receptur, nowe maszyny), jak i prac nad procesami (np. usprawnienia procesów produkcyjnych pod kątem ich wydajności). Wystarczające jest prowadzenie prac nad innowacjami w skali firmy.
Prawo do korzystania z ulgi B+R jest niezależne od wielkości przedsiębiorstwa oraz branży. Kluczowe jest prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz ponoszenie w związku z nimi kosztów kwalifikowanych.
Ulga B+R a Polski Ład
Od początku 2022 r. wysokość dodatkowego odliczenia kosztów pracowniczych w ramach ulgi B+R została zwiększona do 200%. Ponadto, w ramach Polskiego Ładu wprowadzono możliwość równoczesnego korzystania z ulgi B+R oraz IP Box. W rezultacie tych zmian, przedsiębiorcy prowadzący prace badawczo-rozwojowe mają możliwość uzyskania jeszcze większych oszczędności.
Koszty kwalifikowane
Przedsiębiorcy korzystający z ulgi B+R mają możliwość dodatkowego odliczenia wydatków obejmujących:
- wynagrodzenia oraz składki finansowane przez pracodawcę,
- nabycie materiałów i surowców oraz drobnego sprzętu,
- ekspertyzy, opinie oraz usługi doradcze nabywane od jednostek naukowych,
- odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej,
- odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- koszty ochrony praw własności intelektualnej (patent, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawe z rejestracji wzoru przemysłowego).
Najważniejsze ograniczenia
Z ulgi B+R mogą korzystać także przedsiębiorcy, którzy otrzymali dofinansowanie na prace badawczo-rozwojowe. W ich przypadku, odliczeniu podlega jedynie ta część wydatków, która została sfinansowana w ramach wkładu własnego.
Odliczenie w ramach ulgi B+R nie przysługuje natomiast w ogóle w odniesieniu do tych wydatków, które są uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego na podstawie decyzji o wsparciu nowej inwestycji lub z tytułu działalności na terenie specjalnej strefie ekonomicznej na podstawie zezwolenia.
Co obejmuje nasze wsparcie?
Oferujemy kompleksową pomoc we wdrożeniu ulgi badawczo-rozwojowej, która obejmuje:
- Analizę działalności firmy pod kątem identyfikacji prac badawczo-rozwojowych
- Weryfikację ponoszonych wydatków, które mogą stanowić koszty kwalifikowane
- Pomoc w przygotowaniu dokumentacji prac badawczo-rozwojowych oraz wyodrębnieniu kosztów kwalifikowanych w ewidencji podatkowej
- Zabezpieczenie prawa do skorzystania z ulgi B+R poprzez uzyskanie interpretacji indywidualnej
- Pomoc w sporządzeniu deklaracji podatkowej wraz z załącznikiem CIT/BR lub PIT/BR oraz wniosku o stwierdzenie nadpłaty
- Wsparcie w ewentualnych kontaktach z organami podatkowymi, w przygotowywaniu pism i wyjaśnień
Jeżeli są Państwo zainteresowani ulgami podatkowymi wspierającymi innowacyjność przedsiębiorstw oraz możliwością uzyskania wymiernych oszczędności dla swojej firmy, pozostajemy do dyspozycji. Z chęcią udzielimy odpowiedzi na ewentualne pytania oraz przedstawimy warunki współpracy.